субота, 9. мај 2009.

MENADžMENT PLAN CETINjA

U TOKU IZRADA MENADžMENT PLANA CETINjA

Kontinuitet kulturne tradicije

Menadžment plan biće zasnovan na podacima iz nacionalnih strateških dokumenata, analiza, izvještaja kao i mnogobrojnih bibliografskih jedinica. Međutim, za neke od tema i oblasti koje će biti tretirane Menadžment planom nedostaju relevatni podaci i informacije

Cetinje,13.januara-Najznačajnije institucije iz oblasti kulturne baštine Crne Gore, smještene su na Cetinju pa stoga predstavlja naučni potencijal za istraživanja u oblasti istorije, arheologije, arhitekture, etnologije, istorije umjetnosti. Balansirano upravljanje, valorizacija kulturne baštine i dobra upotreba, garancija su održivog razvoja Cetinja. Prirodno je, istorijske, urbanističko - arhitekstonske i kulturno umjetničke vrijednosti Cetinja se međusobno prožimaju i uslovljavaju čineći neraskidivo jedinstvo. Zbog tih karakteristika istorijsko jezgro Cetinje je 16. juna 1978. godine, proglašeno za spomenik kulture od izuzetnog značaja. Zbog prožimanja graditeljskih ostvarenja i prirode, Cetinje može predstavljati kategoriju kulturnog pejzaža, u kome su neraskidivo povezani istorija, kontinuitet kulturne tradicije, društvene vrijednosti i težnje.

Potreba za izradom Menadžment plana proistekla je iz ocjene stanja kulturne baštine istorijskog jezgra Cetinja i njegove nedovoljne valorizacije, posebno ako se uzme u obzir, da je upravo u kulturnoj baštini prepoznat glavni razvojni i ekonomski resurs ovog grada. Izrada Menadžment plana Cetinja ima za cilj da okupi sve pravne i fizičke subjekte na lokalnom i nacionalnom nivou koji će svojim znanjem i iskustvom, doprinijeti pronalaženju zajedničke vizije za razvoj grada. Glavni cilj Menadžment plana je da valorizuje, zaštiti i promoviše vrijednosti kulturne i prirodne baštine Cetinja, kaže Lidija Ljesar iz Ministarstva kulture, inače kordinator procesa izrade plana. Za postizanje tog cilja Menadžment plan će dati viziju urpavljanja zaštićenim područjem za višegodišnji period, smjernice za njenu realizaciju, iskazane kroz opšte ciljeve i predložene programe aktivnosti, sa prepoznatim mehanizmima i nosiocima aktivnosti, rokovima za njihovu implementaciju, kao i mehanizmima monitoringa. Nacrt plana, kaže Ljesar, biće završen do 15. aprila ove godine, nakon čega će biti predat Vladi Crne Gore, UNESKO kancelariji u Veneciji i prijestonici Cetinju. Planirano je da nakon pribavljenih mišljenja bude obavljena i priprema Predloga Menadžment plana na usvajanje Vladi. Ovaj veoma važan dokument biće prezentiran tokom juna na Cetinju za vrijeme održavanja Predsjedničkog samita. Inače, Ljesar ističe da su pripreme za pristupanje procesu izrade trajale skoro godinu dana, zbog usaglašavanja sa standardima UNESKO-a kako bi se na taj način obezbijedila i finansijska pomoć.

Razumijevanje i uvažavanje istorijskih, kulturnih i prirodnih vrijednosti Cetinja, preduslov je za izradu i donošenje Menadžment plana, kao i za njegovo sprovođenje kroz donošenje konkretnih i efektivnih menadžmentskih odluka. To će pomoći da ovaj istorijski grad, po mišljenju mnogihu međunarodnih i ovdašnjih eksperata, grad harmonične integracije urbane cjeline i prirodnog okruženja s jedne srane,i odlične geografske pozicije s druge strane, bude zaštićen za buduće generacije i da se ovom lokacijom ispravno upravlja u kontekstu njegove egzistencije kao područja sa širim vrijednostima. Proces izrade Menadžment plana Cetinja zaniva se na iskustvima izrade Menadžment plana Kotora, koji je rađen po preporukama eksperata UNESKO-a i ICROM-a, kao i pozitivnim iskustvima drugih zemalja prilikom izrade planova urpavljanja za mjesta kulturne baštine. Menadžment plan Cetinja biće zasnovan na podacima iz nacionalnih strateških dokumenata, analiza, izvještaja kao i mnogobrojnih bibliografskih jedinica. Međutim, za neke od tema i oblasti koje će biti tretirane Menadžment planom nedostaju relevatni podaci i informacije. Prepoznavanje nedostataka u postojećim strateškim dokumentima i preporuka za njihovu doradu ili izradu novih biće jedan od zadataka ovog dokumenta, radi unapređenja budućeg razvoja Cetinja.

Uvid u stanje i probleme
Do sada nije urađen Menadžment plan za istorijsko jezgro Cetinja, kojim bi se cjelovito definisala zaštita, valorizacija i upravljanje ovim prostorom. U nekim djelovima Cetinje stepen urbanizacije je dostigao granicu, čijim prelaskom bi vrijednosti, zbog kojih je područje zaštićeno kao kulturna baština od izuzetnog značaja, moglo biti ozbiljno ugroženo. U traganju za rješenjima koja će obezbijediti sigurnu budućnost bilo bi potrebno da se svi resursi razmatraju u zajedništvu, a ne pojedinačno od jednog do drugog slučaja. To će omogućiti da se stekne cjelovit uvid u stanje i probleme koje treba riješiti.Programe revitalizacije bi valjalo raditi za cijeli raspoloživi graditeljski fond jer će se uporednom analizom prostornih mogućnosti i funkcinalnih potreba postići najpovoljnije zoniranje i međusobni odnos planiranih namjena.

Нема коментара:

Постави коментар